JoomlaClock

Imieniny

24 Lutego 2020
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Bogurad, Bogusz,
Boguta, Bohusz,
Lucjusz, Maciej,
Piotr
Do końca roku zostało 312 dni.

Statystyka

odwiedzających: 12499812

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości

Nagłówki RSS

powered_by.png, 1 kB

W skrócie...

Co polecamy...

1. W archiwum "Winiarz Zielonogórski" - nr 60. Zapraszamy do lektury. Wydanie papierowe jest dostępne w sklepie Winiarz.pl w Zielonej Górze przy ul. Osadniczej 6.

2. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i zwiedzenia jego stałej, jedynej w Polsce, ekspozycji Muzeum Wina (http://mzl.zgora.pl/wystawy/muzeum-wina/).

3. Zainteresowanym odwiedzeniem naszego regionu polecamy "Lubuski Szlak Wina i Miodu", o którym piszemy w zakładce "Enoturystyka".

4. Wszystkie wydania  "Winiarza Zielonogórskiego" są dostępne do pobrania w "Archiwum Winiarza" w Menu Głównym.

 
 

Winnica Pałac Mierzęcin PDF Drukuj E-mail
Napisał: Łukasz Chrostowski   
niedziela, 21 styczeń 2007
Winnica jest integralną częścią zespołu pałacowego w Mierzęcinie, www.palacmierzecin.pl. Mierzęcin znajduje się niedaleko Dobiegniewa, na północy województwa lubuskiego. Szerokość geograficzna: 52,56. Winnica położona jest nieopodal pałacu na rozległym i raczej łagodnym zboczu o orientacji pd.pd-zach., na wysokości około 60 m n.p.m.. ...

Podłoże stanowi piaszczysto-gliniasta gleba o ph miejscami w granicach 7,2-7,4, przepuszczalne i dosyć urozmaicone pod względem składu. Lekko zasadowy odczyn podłoża winnicy prawdopodobnie wynika z pokładów kredy jeziornej znajdującej się w tym rejonie. Nasadzenia pochodzą z jesieni 2004 i wiosny 2005 roku. Obecnie winnica zajmuje obszar około 40 arów, ale planowane są dalsze nasadzenia już tej wiosny. Plan przewiduje dosadzenie winorośli na powierzchni około 6 ha, w oparciu głównie o odmiany vitis vinifera, głównie Pinot Noir, Pinot Gris i Traminer, ale także i mieszańce Rondo i Regent, z których w tym roku udało się uzyskać ciekawe wina.

Uprawiane i testowane są następujące odmiany: Regent, Rondo, Pinot Noir, Pinot Gris, Cabernet Dorsa, Traminer, Riesling, Kernling, Dunkelfelder, Hibernal, Phoenix, Bianca, Sibera, Muskat Odeski, Merzling, Biona, Seyval Blanc.

W planie jest budowa nowoczesnej przetwórni oraz piwnic do leżakowania i degustacji win. Specjalnie zaprojektowana, bardzo nowoczesna linia do produkcji win znajdzie się w jednym z budynków na folwarku pałacowym. Sprzęt został tak dobrany i skonfigurowany by pasował do spodziewanych ilości owoców poszczególnych odmian i minalizował ryzyko błędów technologicznych. Spodziewana produkcja pałacowej przetwórni to kilkadziesiąt tysiecy butelek rocznie. Nasze wino ma być pałacową, ale i regionalną ciekawostką. Naszym celem jest możliwa najwyższa jakość wina, która mamy nadzieję zadowoli również koneserów i smakoszy tego trunku.

Projektem kieruje Łukasz Chrostowski.

Źródła historyczne podają, że winorośl była szeroko uprawiana od średniowiecza na terenach północnej części obecnego województwa lubuskiego. W okolicach Gorzowa i Strzelec Krajeńskich produkowane były wysoko cenione wina.

Więcej zdjęć z winnicy, z opisem, w naszej Galerii.

Zmieniony ( niedziela, 01 marzec 2009 )
 
wstecz
(C) 2020 Winiarze Zielonogórscy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Pogoda w Zielonej Górze

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (26)