JoomlaClock

Imieniny

16 Września 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Antym, Cyprian,
Edyta, Edda,
Eufemia, Eugenia,
Franciszek,
Jakobina, Kamila,
Kornel, Lucja,
Łucja, Sebastiana,
Sędzisław, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 107 dni.

Statystyka

odwiedzających: 12409491

Gościmy

Odwiedza nas 82 gości

Nagłówki RSS

powered_by.png, 1 kB

W skrócie...

Co polecamy...

1. W archiwum "Winiarz Zielonogórski" - nr 60. Zapraszamy do lektury. Wydanie papierowe jest dostępne w sklepie Winiarz.pl w Zielonej Górze przy ul. Osadniczej 6.

2. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i zwiedzenia jego stałej, jedynej w Polsce, ekspozycji Muzeum Wina (http://mzl.zgora.pl/wystawy/muzeum-wina/).

3. Zainteresowanym odwiedzeniem naszego regionu polecamy "Lubuski Szlak Wina i Miodu", o którym piszemy w zakładce "Enoturystyka".

4. Wszystkie wydania  "Winiarza Zielonogórskiego" są dostępne do pobrania w "Archiwum Winiarza" w Menu Głównym.

 
 

Winnica "Equus" PDF Drukuj E-mail
Napisał: Przemysław Karwowski   
środa, 19 listopad 2008

Kolejna winnica "Lubuskiego szlaku wina i miodu" jest reprezentowana w Internecie. To winnica, Jowity Banek i Łukasza Chrostowskiego, położona we wsi Mierzęcin, a nazwana w tym roku "Equus", www.winnicaequus.pl.

Mierzęcin to otoczona lasami i jeziorami, popularna miejscowość turystyczna, znana przede wszystkim z  gruntownie odrestaurowanego zabytkowego pałacu i ciekawego założenia parkowego. 

Winnica zajmuje łagodne wyniesienie terenu o wystawie południowo-wschodniej, na wysokości 60 m npm. Jej powierzchnia obecnie to 0,3 ha. Podłoże stanowi przepuszczalna gleba piaszczysto-gliniasta. Nasadzenia pochodzą z 2006 i 2007 roku. W winnicy uprawiane są następujące odmiany: Pinot Noir, Pinot Gris i Kernling. Zarówno stare jak i nowe szczepy zostały tak dobrane, by uzyskać wina najwyższej jakości.
Specyficzny klimat tego regionu, niemal identyczny jak w okolicach Zielonej Góry, sprawia, że lata są zazwyczaj gorące i suche, a zimy łagodne. Według źródeł historycznych, od średniowiecza, na terenach północnej części obecnego województwa lubuskiego winorośl była szeroko uprawiana.

Zmieniony ( niedziela, 01 marzec 2009 )
 
dalej »
(C) 2019 Winiarze Zielonogórscy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Pogoda w Zielonej Górze