JoomlaClock

Imieniny

16 Września 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Antym, Cyprian,
Edyta, Edda,
Eufemia, Eugenia,
Franciszek,
Jakobina, Kamila,
Kornel, Lucja,
Łucja, Sebastiana,
Sędzisław, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 107 dni.

Statystyka

odwiedzających: 12409420

Gościmy

Odwiedza nas 43 gości

Nagłówki RSS

powered_by.png, 1 kB

W skrócie...

Co polecamy...

1. W archiwum "Winiarz Zielonogórski" - nr 60. Zapraszamy do lektury. Wydanie papierowe jest dostępne w sklepie Winiarz.pl w Zielonej Górze przy ul. Osadniczej 6.

2. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i zwiedzenia jego stałej, jedynej w Polsce, ekspozycji Muzeum Wina (http://mzl.zgora.pl/wystawy/muzeum-wina/).

3. Zainteresowanym odwiedzeniem naszego regionu polecamy "Lubuski Szlak Wina i Miodu", o którym piszemy w zakładce "Enoturystyka".

4. Wszystkie wydania  "Winiarza Zielonogórskiego" są dostępne do pobrania w "Archiwum Winiarza" w Menu Głównym.

 
 

Strona główna arrow Szlak wina i miodu arrow www.winnicamilosza.com.pl
www.winnicamilosza.com.pl PDF Drukuj E-mail
Napisał: Krzysztof Fedorowicz   
czwartek, 12 luty 2009

Winnica Miłosz, w podzielonogórskim Łazie, zaprasza na stronę internetową pierwszej polskiej plantacji w tej osadzie. Nie zapominamy bowiem, że wieś ma kilkusetletnie tradycje w uprawie winorośli. Tutejsze winnice są wymieniane w pracach niemieckich historyków, a także w publikacjach Bogdana Kresa.
Na winnicy Miłosz pierwsze krzewy posadziliśmy w 2004 roku. Na hektarowej działce wcześniej dziadkowie i rodzice sadzili wiśnie, a zatem doświadczenia zebrane w sadzie nie poszły na marne: dobrze wiedzieliśmy, jakie znaczenie ma przygotowanie gleby - usunięcie chwastów i zaopatrzenie jej w odpowiednie składniki mineralne; mieliśmy świadomość wagi zabiegów agrotechnicznych. Przed nami było poznanie odpowiednich technik cięcia krzewów i wdrożenie programu ochrony winorośli. To były takie skromne cele na dobry początek.

Plantację oparliśmy na odmianach sprawdzonych tutaj przed wojną. Ale wśród tradycyjnych – pinot noir, pinot blanc i Müller Thurgau – postawiliśmy na zweigelta, który w regionie zielonogórskim nigdy nie występował, a także na takie nowości jak devin czy dornfelder i alibernet.

Podczas prób wina przekonujemy się, że na wzgórzach wschodniej części Wału Zielonogórskiego warto pielęgnować zweigelta – w którym i tutaj nie brakuje nut ostrej papryki – ale także oba burgundy – w przypadku białego zaskakują bardzo intensywne zapachy owoców tropikalnych, i na razie (nie zapeszać) jest wyśmienity!
Jesteśmy też pewni aliberneta, który okazuje się nie tylko świetną "farbiarką", ale też daje obiecujące wina gatunkowe, mineralne, ze sporą zawartością garbników, ale pod warunkiem sporych redukcji, bo jest odmianą wyjątkowo plenną. Alibernet dodaje też winnicy pewnej egzotyki, nie tylko ze względu na swoje pochodzenie – przypomnijmy, że jest to krzyżówka cabernet-sauvignion i alicante bouschet – ale i kolory, które pojawiają się na liściach jesienią, od buraczkowych po rude i – na końcu - kasztanowe. Jakościowe wina białe, pachnące prawdziwkami i sosnowym lasem, daje z kolei devin.

To może porady nie tylko dla turysty czy miłośnika wina, lecz także dla plantatora winorośli w regionie zielonogórskim. W każdym razie nie zapominamy o grupie naszych klientów. To właśnie oni oceniają nasze wyroby. Dla osób, które zechcą nas odwiedzić produkujemy przecież to wino. Czyste ekologicznie, bo nie wyrabiane na masową skalę, metody przemysłowe nie mają tutaj wstępu. Wino musi być indywidualnością, głębokie i niepowtarzalne.

Najlepiej przekonać się o tym samemu. Właśnie nabyliśmy XIX-wieczny stół do degustacji wina, który przez długie lata stał zapomniany w jednym z zielonogórskich domów winiarza przy ul. Batorego. Na tarasie z widokiem na winnicę usiądzie przy nim kilkanaście osób.

Zdjęcia: Bartłomiej Kudowicz.

Zmieniony ( czwartek, 02 kwiecień 2009 )
 
dalej »
(C) 2019 Winiarze Zielonogórscy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Pogoda w Zielonej Górze