JoomlaClock

Imieniny

16 Września 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Antym, Cyprian,
Edyta, Edda,
Eufemia, Eugenia,
Franciszek,
Jakobina, Kamila,
Kornel, Lucja,
Łucja, Sebastiana,
Sędzisław, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 107 dni.

Statystyka

odwiedzających: 12409465

Gościmy

Odwiedza nas 87 gości

Nagłówki RSS

powered_by.png, 1 kB

W skrócie...

Co polecamy...

1. W archiwum "Winiarz Zielonogórski" - nr 60. Zapraszamy do lektury. Wydanie papierowe jest dostępne w sklepie Winiarz.pl w Zielonej Górze przy ul. Osadniczej 6.

2. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i zwiedzenia jego stałej, jedynej w Polsce, ekspozycji Muzeum Wina (http://mzl.zgora.pl/wystawy/muzeum-wina/).

3. Zainteresowanym odwiedzeniem naszego regionu polecamy "Lubuski Szlak Wina i Miodu", o którym piszemy w zakładce "Enoturystyka".

4. Wszystkie wydania  "Winiarza Zielonogórskiego" są dostępne do pobrania w "Archiwum Winiarza" w Menu Głównym.

 
 

Sezon na sadzonki PDF Drukuj E-mail
Napisał: Przemysław Karwowski   
wtorek, 25 kwiecień 2006

Artykuł Alicji Bogiel z 25 kwietnia 2006r. w Gazecie Lubuskiej, (www.gazetalubuska.pl):

"Jest nowy dowód, że zielnogórzanie polubili winiarstwo - wykopują winorośle. 

Sezon na sadzonki

Winiarze liczą straty po ostrej zimie. I planują już winne imprezy. Za dwa tygodnie będzie targowisko winiarskie, muzeum otwiera też nową galerię - winną. ...

Czy nasze winnice ucierpiały podczas ostrej zimy? Będzie tegoroczne wino? - Część winorośli wymarzło - martwi się Roman Grad, winiarz i szef stowarzyszenia winiarskiego.- Jakie i ile, na razie nie wiemy. Zobaczymy, gdy pąki się rozwiną.
W winnicach rozpoczęły się już prace ogrodnicze - na początek nawożenie, zaraz potem będą opryski.

Znikło 100 roślinek

 Miejskim winoroślom na Winnym Wzgórzu mróz nie zaszkodził. - To odmiana aurora, jest bardzo odporna na zimno - mówi Agnieszka Barczyk z zakładu komunalnego.
Na Winnym Wzgórzu liczą inne straty - w sadzonkach. Z placyku „edukacyjnego”, gdzie zasadzone były różne odmiany winorośli, znikło około 100 roślin. - Widać, że zainteresowanie zielonogórzan winoroślami jest coraz większe - mówią w zakładzie.
Nie trzeba wykopywać roślin, można je dostać. 13 maja przy Palmiarni rusza piąte targowisko winiarskie. Rozdawane będą też sadzonki i akcesoria winiarskie. Za 10 kg makulatury dostaniemy roślinkę, za 20 - cukromierz czy też inne potrzebne drobiazgi.
Można też będzie kupić winorośle, sprzęt do wyrobu wina, poradniki. Winiarze będą jak zwykle doradzać, co i jak zrobić, by wino wyszło. W ramach targowiska zaplanowano również międzynarodowe forum winiarskie - przyjadą doświadczeni winiarze z Niemiec i Rumunii. Ich wykłady będą tłumaczone, każdy będzie mógł ich wysłuchać.

Przedmiot szkolny - wina

W tym roku przybędą nam też nowe winiarskie placówki. Przede wszystkim w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Zawodowego otwarta zostanie klasa winiarska dla 30 osób. - To będzie czteroletnie technikum na kierunku technologia żywienia - mówi wicedyrektor placówki Grażyna Hoszowska-Wojtkiewicz. - Po dwóch latach można będzie wybrać dwie specjalności: winoogrodnictwo i produkcja wina albo somalierstwo (somalier - znawca, smakosz win, dobiera trunki do potraw, układa karty win).
W maju w muzeum, w ramach działu winiarskiego rusza też specjalna galeria wina.
Winiarze powoli przygotowują się również do Winobrania.
A czy w końcu będziemy mogli oficjalnie kupić zielonogórskie wino na Winobraniu? - W lipcu Sejm ma przyjąć nowe przepisy winiarskie. Liczymy na to, że ustawa się zmieni i winiarzom łatwiej będzie spełnić wszystkie wymogi - mówi Grad.
Na pewno już w tym roku w sklepach będzie wino Danuty Krojcig. Która jeszcze w ubiegłym roku podpisała umowę na sprzedaż swoich trunków w całej Polsce."

ALICJA BOGIEL
0 68 324 88 46

Zmieniony ( środa, 26 kwiecień 2006 )
 
wstecz   dalej »
(C) 2019 Winiarze Zielonogórscy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Pogoda w Zielonej Górze