JoomlaClock

Imieniny

16 Września 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Antym, Cyprian,
Edyta, Edda,
Eufemia, Eugenia,
Franciszek,
Jakobina, Kamila,
Kornel, Lucja,
Łucja, Sebastiana,
Sędzisław, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 107 dni.

Statystyka

odwiedzających: 12409462

Gościmy

Odwiedza nas 84 gości

Nagłówki RSS

powered_by.png, 1 kB

W skrócie...

Co polecamy...

1. W archiwum "Winiarz Zielonogórski" - nr 60. Zapraszamy do lektury. Wydanie papierowe jest dostępne w sklepie Winiarz.pl w Zielonej Górze przy ul. Osadniczej 6.

2. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i zwiedzenia jego stałej, jedynej w Polsce, ekspozycji Muzeum Wina (http://mzl.zgora.pl/wystawy/muzeum-wina/).

3. Zainteresowanym odwiedzeniem naszego regionu polecamy "Lubuski Szlak Wina i Miodu", o którym piszemy w zakładce "Enoturystyka".

4. Wszystkie wydania  "Winiarza Zielonogórskiego" są dostępne do pobrania w "Archiwum Winiarza" w Menu Głównym.

 
 

Strona główna arrow Archiwalia prasowe arrow Zapraszamy do IV konkursu win domowej roboty
Zapraszamy do IV konkursu win domowej roboty PDF Drukuj E-mail
Napisał: Przemysław Karwowski   
niedziela, 20 sierpień 2006

Artykuł Eugeniusza Kurzawy z 19 sierpnia 2006 w Gazecie Lubuskiej (www.gazetalubuska.pl/):

"Zapraszamy do IV konkursu win domowej roboty

Szykujmy butelki!

Zbliża się Winobranie, a wraz z nim po raz kolejny – w Palmiarni i na deptaku - organizujemy spotkanie lubuskich winiarzy i miłośników win. ...

Zapraszamy do udziału w obrastającej już tradycją, sympatycznej rywalizacji najlepszych wytwórców trunków z winogron powstałych na Ziemi Lubuskiej. Tak jak w poprzednich latach, konkurs win domowej roboty (oczywiście tylko gronowych!) rozpocznie się w zielonogórskiej Palmiarni. Jednakże finał po raz pierwszy został zaplanowany na wielkiej scenie na deptaku.
Trzeba zapamiętać datę: niedziela, 10 września br. Od 9.00 do 10.30 w Palmiarni będzie odbywało się zgłaszanie win. Od 10.30 do 12.00 tamże pracuje jury, które wybiera po trzy najlepsze wina w każdej kategorii. Następnie jury wraz z najlepszymi winiarzami przenosi się na deptak. Tutaj na scenie, na oczach publiczności i przed kamerami telewizji dokona się ostateczny wybór.
Zapraszam zatem do udziału w winnej rywalizacji wszystkich, którzy w swoich piwniczkach przechowują butelki z trunkiem gronowym wyprodukowanym własnoręcznie, być może nawet z własnych winogron.
Przy okazji IV konkursu liczę na pobicie rekordu dostarczonych trunków. Przypominam, iż w pierwszym roku naszej zabawy na stole jurorów stanęło 27 butelek. W następnym roku Lubuszanie zgłosili do degustacji 58 win gronowych, w ubiegłym aż 81 pełnych butelek. Ile będzie w tym roku? Czy pęknie setka? Liczę na to!
Jury, którego składu jeszcze nie ujawniam, będzie oceniało przyniesione trunki w co najmniej czterech kategoriach: białe (wytrawne, słodkie) i czerwone (wytrawne, słodkie). Wiele zależy tu od wytwórców – czy przyniosą także gatunki pośrednie: półsłodkie lub półwytrawne. Jeśli się pojawią wtedy zwiększy się ilość kategorii.

Eugeniusz Kurzawa
0 68 324 88 54

Przypominamy poprzednich zwycięzców
* Rok 2003:
1. miejsce Jan Tarnowski z Zielonej Góry, 2. miejsce też zielonogórzanin - Zygmunt Prętkowski, 3. Zenon Zygielewicz z Bobrownik.
Rok 2004: 1 miejsce  Janusz Draga (Babimost), 2. Zenon Zygielewicz (Bobrowniki), 3. Henryk Domagała (Zielona Góra), 4. Adam Kaźmierczak (Zielona Góra), 5. Włodzimierz Kruczkowski (Ołobok), 6. Mieczysław Tracewski (Zielona Góra).
Rok 2005:
* Białe deserowe: 1. Zbigniew Trojan, 2. Zygmunt Prętkowski, 3. Zbigniew Kaczmarek,
* Czerwone deserowe: 1. Karol Kłos, 2. Henryk Walczykiewicz, 3. Jarosław Lewandowski,
* Białe półwytrawne: 1. Jerzy Gałązka, 2. Bogumił Jankowski, 3. Eugeniusz Marciniak,
* Czerwone półwytrawne: 1. Janusz Draga, 2. Jerzy Gałązka, 3. Jarosław Lewandowski
* wyróżnienia (bez kategorii): Zenon Zygielewicz, Mieczysław Tracewski, Marcin Chromiński, Lesław Bławuciak, Włodzimierz Kruczkowski, Stefan Wijatyk


Nowość z lotniska

Trzy pytania do Janusz Dragi*, dwukrotnego zwycięzcy konkursu win
- Jeśli pan powie, że startuje w tym roku, to wystraszy konkurentów...
- Startuję, w końcu cały rok przygotowywałem się do tego dnia. Wino jest gotowe, odciągnięte, tylko lać w butelki. A konkurencja, jak myślę, coraz mocniejsza.

- Co pan przywiezie na konkurs?
- Tradycyjnie wino „działkowe”, czyli z rosnącej na mojej działce Cascady, a także po raz pierwszy wino „lotniskowe”, pochodzące z krzewów wyrosłych przy lotnisku. Pierwsze będzie półwytrawne, drugie wytrawne.

- A jakie wina, myślę o jakości, mogą we wrześniu zaproponować lubuscy wytwórcy?
- To zależy, jak sobie radzili z krzewami winorośli; czy je chronili w czasie przymrozków, czy nawozili. Zbiory nie były łatwe, może być mniej cukru w gronkach, ale za wcześnie wyrokować.

- Dziękuję.

Eugeniusz Kurzawa

* Janusz Draga, emerytowany wojskowy, z wykształcenia meteorolog, żona – Jadwiga, syn – Sebastian, oficer Marynarki Wojennej, córki: Ilona, absolwentka Akademii Rolniczej, Alina studentka Collegium Języków Obcych."

Zmieniony ( poniedziałek, 21 sierpień 2006 )
 
wstecz   dalej »
(C) 2019 Winiarze Zielonogórscy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Pogoda w Zielonej Górze