JoomlaClock

Imieniny

24 Lutego 2020
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Bogurad, Bogusz,
Boguta, Bohusz,
Lucjusz, Maciej,
Piotr
Do końca roku zostało 312 dni.

Statystyka

odwiedzających: 12499792

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości

Nagłówki RSS

powered_by.png, 1 kB

W skrócie...

Co polecamy...

1. W archiwum "Winiarz Zielonogórski" - nr 60. Zapraszamy do lektury. Wydanie papierowe jest dostępne w sklepie Winiarz.pl w Zielonej Górze przy ul. Osadniczej 6.

2. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i zwiedzenia jego stałej, jedynej w Polsce, ekspozycji Muzeum Wina (http://mzl.zgora.pl/wystawy/muzeum-wina/).

3. Zainteresowanym odwiedzeniem naszego regionu polecamy "Lubuski Szlak Wina i Miodu", o którym piszemy w zakładce "Enoturystyka".

4. Wszystkie wydania  "Winiarza Zielonogórskiego" są dostępne do pobrania w "Archiwum Winiarza" w Menu Głównym.

 
 

Strona główna arrow Archiwalia prasowe arrow Tak było - rok 2003
Tak było - rok 2003 PDF Drukuj E-mail
Napisał: Przemysław Karwowski   
środa, 03 maj 2006
Pierwsza część archiwalnych artykułów redaktora Eugeniusza Kurzawy z "Gazety Lubuskiej" (za które bardzo dziękujemy), medialnego patrona odradzania tradycji winiarskich na Ziemi Lubuskiej:
• Latorośl w naszych ogrodach i parkach
• Sadzimy winorośl
• Owoce działki
• Przywracanie tradycji winiarskich
• Latorośl w naszych ogrodach i parkach

Odrodzenie lubuskiego winiarstwa

„Gazeta Lubuska” podjęła się patronowania powrotowi w pobliże naszych domów winnej latorośli, a na lubuskie stoły - wina własnego wyrobu. Akcję zakończymy w czasie Winobrania 2003.

Z inicjatywy „GL” odbyły się już dwa spotkania winiarzy. Pierwsze we wrześniu 2002 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej, następne w listopadzie ub.r. w winnicy Kinga w Starej Wsi pod Nową Solą. Zarysowały się na nich plany współdziałania plantatorów z większych i mniejszych winnic, Lubuskiego Stowarzyszenia Winiarstwa i naszej redakcji. Liczymy, iż z czasem, dzięki współpracy z Czytelnikami, Ziemia Lubuska stanie się krainą przypominającą Burgundię, czy inne znane z własnych win regiony europejskie. Oby!
„GL” postanowiła namówić jak największą liczbą Lubuszan do uprawiania winnej latorośli. Tych, którzy się tego podejmą od wiosny tego roku - będziemy premiować zdjęciem (wraz z winniczką) na naszych łamach. Akcję chcemy zakończyć podczas Winobrania 2003 nagrodą-niespodzianką.
Już wkrótce ogłosimy również inny konkurs, na najlepsze wino gronowe własnego wyrobu, które będzie oceniane przez znawców, a później jeszcze konkurs-zabawę na nazwę dla różnorakich gatunków lubuskich win. Rozstrzygnięcia wszystkich konkursów - w trakcie Winobrania!
Informujmy o tym wszystkim już dziś, gdyż pragniemy zachęcić do wytwarzania win, zaopatrzenia się w sadzonki i w stosownym momencie do powiadomienia nas o powstaniu winniczki. Warunkiem „zmieszczenia się” na zdjęciu będzie posadzenie (koniecznie w tym roku!) co najmniej pięciu sadzonek winnej latorośli!
Ideą przewodnią akcji jest powrót winnej latorośli do naszych ogródków przydomowych, zaś w miastach i wioskach w miejsca publiczne, do parków, na skwery, na ściany budynków urzędowych. Będziemy zatem publicznie chwalić te instytucje, szczególnie spółdzielnie mieszkaniowe i zarządy zieleni miejskiej, które podejmą się obsadzenia winoroślą swych posiadłości i obiektów.
Wszelkie informacje winiarskie będą się ukazywać na łamach środowego dodatku „GL” pt. „DOM”. Tam więc zapraszamy już w najbliższą środę 12 marca br.
EUGENIUSZ KURZAWA  („Gazeta Lubuska” / marzec 2003)

• Sadzimy winorośl

Zgłosili się pierwsi!

Jako pierwsza (nasze gratulacje) zgłosiła posadzenie tej wiosny aż 60 sadzonek winnej latorośli Anna Stec ze Złotnika koła Żar.

Uczyniła to wespół z Piotrem Owsianką. Plantatorzy obiecują, że na tym nie poprzestaną; zamierzają swe uprawy powiększać, chcą mieć z nich własne wino. Oboje tradycji winiarskich uczą się na... błędach, ale głównie podpatrując doświadczonych hodowców zamieszkałych w pobliżu, czytając fachowe książki, a w razie potrzeby kserując co ważniejsze artykuły.
Zachęcamy kolejnych czytelników do pójścia w ślady pani Anny i pana Piotra! Czekamy!
(kurz) („Gazeta Lubuska” / marzec-kwiecień 2003)


• Owoce działki

Rozmowa z JANEM TARNOWSKIM z Zielonej Góry, wytwórcą najlepszego wina gronowego tegorocznego Winobrania 2003

- Gdzie rosną winogrona, z których produkuje się tak smaczne trunki?
- Mam 500-metrową działkę na Sawannie pod Ochlą, posadziłem tam dziesięć krzewów latorośli. Lecz myślę o powiększeniu uprawy...

- W końcu gdzieś trzeba posadzić nagrodę, czyli 100 sadzonek od „GL”.
- Właśnie, część zasadzę u siebie, pozostałe chcę rozdać znajomym z Sawanny. Myślę, iż w ten sposób przyczynię się trochę do rozpropagowania winorośli w regionie.

- Jakie wino przyniósł pan na konkurs do Palmiarni?
- Było do dwuletnie, białe, słodkie.

- Od jak dawna prowadzi pan uprawę winogron?
- Od sześciu-siedmiu lat. To moja pasja. Sadzonki kupiłem w ogrodzie botanicznym we Wrocławiu i szczerze mówiąc wówczas nie zainteresowałem się nawet jak się nazywają, ale owocują znakomicie. Z jednego krzewu mam 30-40 kg jagód! Część wyprodukowanych win przeznaczam na potrzeby bieżące, a około jedną trzecią do leżakowania.

- Gratuluję sukcesu i zapraszam do konkursu za rok.

Rozmawiał EUGENIUSZ KURZAWA („Gazeta Lubuska” / wrzesień 2003)

• Przywracanie tradycji winiarskich

Udało się!

Wiosną 2003 r. ruszyła na łamach „Gazety Lubuskiej” akcja propagowania sadzenia winnej latorośli przy domkach, w ogródkach, na działkach lub plantacjach. Przeszła najśmielsze oczekiwania!

W najlepszym historycznie okresie w ośrodku zielonogórskim było ponad 4 tys. winnic. Do ważniejszych winnych miejscowości należały też Gubin i Krosno Odrz., na mniejszą skalę winnice uprawiano w Świebodzinie, Lubsku, Sulechowie, Cigacicach, Bytomiu Odrz., Kargowej, Czerwieńsku, Kożuchowie, Solnikach. Także w pobliżu Gorzowa Wlkp., Marcinowic, Małyszyna, Wiepszyc znajdowały się winnice.

Przywrócić tradycję
Ideą przewodnią akcji, którą przez blisko rok prowadziłem w „Gazecie Lubuskiej” było i jest przywrócenie na Środkowym Nadodrzu tradycji winoroślarskich liczących około 800 lat i tym samym odrodzenie lubuskiego winiarstwa.
Za tą ogólną myślą kryły się przewidywane konkrety: powstanie plantacji latorośli, budowa małych winiarni, a dalej restauracji i hotelików, jak to było na Ziemi Lubuskiej w przeszłości, a więc stworzenie atrakcji dla turystów, tworzenie miejsc pracy, wreszcie wyrób niepowtarzalnego produktu regionalnego – wina lubuskiego.
Wcześniej, dla „rozpoznania terenu” zorganizowałem kilka spotkań winiarzy i plantatorów, m.in. w jedynym w kraju dziale winiarskim Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Chodziło o poznanie opinii ludzi zajmujących się uprawą latorośli i znających się na winiarstwie, zorientowanie się, jak tego rodzaju akcja może zostać przyjęta.

Sadzonki do gruntu
„Gazeta Lubuska” przyjęła zasadę promowania na łamach - zdjęciem wraz z podaniem nazwiska i paru dodatkowych informacji o nasadzeniach - tych osób, które wiosną 2003 r. posadzą do gruntu przynajmniej pięć sadzonek winorośl i zgłoszą ów fakt redakcji.
Jako pierwsza zgłosiła posadzenie aż 60 sadzonek winnej latorośli Anna Stec ze Złotnika koła Żar. Uczyniła to wespół z Piotrem Owsianką. Plantatorzy obiecali, że na tym nie poprzestaną; zamierzają swe uprawy powiększać, chcą mieć z nich własne wino. Oboje tradycji winiarskich uczą się na... błędach, ale głównie podpatrując doświadczonych hodowców zamieszkałych w pobliżu, czytając fachowe książki, a w razie potrzeby kserując co ważniejsze artykuły.
Dziś, z perspektywy roku, można powiedzieć, iż pomysł się przyjął znakomicie, a akcja przeszła wszelkie oczekiwania. Z moich danych szacunkowych wynika, że w regionie posadzono kilka tysięcy krzewów, powstały zupełnie nowe plantacje, uaktywniło się Lubuskie Stowarzyszenie Winiarskie, zaś jesienią 2003 r. powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plantatorów i Producentów Wina z siedzibą w Zielonej Górze. Została zbudowana pierwsza w województwie – prywatna winiarnia Danuty i Marka Krojcigów w Górzykowie koło Sulechowa. Na horyzoncie pojawili się obcokrajowcy, Francuzi, Belgowie i Niemcy zainteresowani współpracą, chętni do pomocy.

Winne Winobranie
Rozpocząłem zabiegi o przywrócenie winobraniowej tradycji – nie tylko werbalnej, jak bywało dotąd - w czasie dorocznych Dni Zielonej Góry (Winobranie). W trakcie finału Winobrania 2003 w reprezentacyjnej zielonogórskiej kawiarni „Palmiarnia” odbył się konkurs win gronowych domowej roboty oraz Forum winiarskie. Karol Gajewski, juror konkursu i jeden z zielonogórskich autorytetów w sprawie uprawy winorośli (autor książki o tym zagadnieniu) powiedział, iż dopóki nie zobaczył, jak wygląda Forum winiarskie w Palmiarni (chodziło o liczbę gości i zainteresowanie), dopóty sceptycznie zapatrywał się na gazetową akcję.
Podsumowaniem akcji było właśnie Forum winiarskie. W „Palmiarni” na stole jurorów pojawiło się 27 butelek z winem domowej produkcji. Degustowało je jury kiperskie(Zdzisława Kraśko, Karol Gajewski, Henryk Rejszel, Mieczysław Kaszuba, Tomasz Kowalski), a po dwóch godzinach przedstawiło najsmaczniejsze tegoroczne trunki.
Najlepsze wino gronowe przygotował Jan Tarnowski z Zielonej Góry i otrzymał w nagrodę 100 sadzonej latorośli, drugie miejsce zajął Zygmunt Prętkowski (50 sadzonek), trzecie Zenon Zygielewicz z Bobrownik (25 sadzonek).

Co dalej?
Akcja rozpropagowała sadzenie winorośli także w miejscach publicznych. Na skwerach, placach Zielonej Góry wiosną br. pojawiły się sadzonki winnej latorośli. Informują tym samym przybyszów, że nazywanie Zielonej Góry Winnym Grodem nie jest bezpodstawne. A ponieważ1 maja br., wraz z naszym wejściem do Unii Europejskiej weszła ustawa o produkcji win można sądzić, iż niedługo na Ziemi Lubuskiej winorośl i wino będą jednym z motorów napędzających regionalną turystykę, szerzej - gospodarkę.
Co wynika z ustawy? Otóż pojawia się w tym dokumencie produkt pod nazwą „polskie wino” czyli „napój o rzeczywistym stężeniu alkoholu od 9 do 18 procent” wytwarzany z soków i moszczy gronowych. Jest także wino owocowe zwykłe i aromatyzowane, są napoje winopochodne owocowe lub miodowe (4,5-15 proc.) i winopodobne owocowe lub miodowe (9-15 proc.), miody pitne (9-18), napoje niskoalkohole (0,5-8 proc.). Poza tym wiele szczegółów zawartych w aktach wykonawczych.
W obecnej sytuacji właściwe zatem wydaje się:
* Zachęcanie do rozwoju stowarzyszeń plantatorów i winiarzy, a w przyszłości wspomaganie winiarstwa amatorskiego i produkcyjnego (grupy producenckie i spółdzielnie).
* Namówienie Lubuszan do odtworzenia przedwojennych tradycji, gdy w jednym miejscu istniała winnica, produkcja wina i sprzedaż w restauracji, względnie hoteliku.
* Spowodowanie utworzenia kierunków winiarskich w szkołach średnich, a może i na studiach (jest wstępna propozycja ze strony Zakładu Doskonalenia Zawodowego i urzędu miasta Zielona Góra, są zgłoszenia gotowości z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czerwieńsku).
EUGENIUSZ KURZAWA („Gazeta Lubuska”/ grudzień 2003)

Skąd wziąć sadzonki?

Okazuje się, iż na północy województwa lubuskiego dość trudno kupić sadzonki. Ułatwieniem w założeniu winnicy będzie więc skorzystanie z możliwości sprzedaży wysyłkowej. Oto kilka adresów i telefonów renomowanych hodowców sadzonek. Wystarczy napisać i zamówić.

Zakupy w regionie:
* W sadzonki można się zaopatrzyć w winnicy „Kinga” w Starej Wsi koło Nowej Soli, tel. (0-68) 387 28 43.

Sprzedaż wysyłkowa sadzonek:
* Szkółka winorośli - Bogumił Jankowski, 62-020 Swarzędz, ul. Cybińska 4, tel. (0-61) 651 54 68,
* Szkółka winorośli - Janusz Knyt, 05-120 Legionowo, ul. Morwowa 9, tel. (0-22) 774 21 73,
* Licencjonowana szkółka krzewów jagodowych M. J. Markiewicz, 86-012 Buszkowo k. Koronowa, (0-52) 382 13 10, 382 13 11,
* Winnica Romana Myśliwca, 38-200 Jasło, ul. Krakowska 100a, tel. (0-13) 446 89 40.

Mówimy - winogrona!
Od dawna słychać w rozmowach i widać też na straganach (nie tylko winobraniowych) karteczki, na których zamiast poprawnej formy „winogrona” używa się formy „winogron”, w znaczeniu - ten winogron. Może wygląda to na walkę z wiatrakami, ale informuję, iż należy mówić i pisać w liczbie pojedynczej „winogrono” (jedno), a w mnogiej „winogrona”, np. kiście winogron.
E.K.

Zmieniony ( środa, 03 maj 2006 )
 
wstecz   dalej »
(C) 2020 Winiarze Zielonogórscy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Pogoda w Zielonej Górze

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (27)