JoomlaClock

Imieniny

16 Września 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Antym, Cyprian,
Edyta, Edda,
Eufemia, Eugenia,
Franciszek,
Jakobina, Kamila,
Kornel, Lucja,
Łucja, Sebastiana,
Sędzisław, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 107 dni.

Statystyka

odwiedzających: 12409419

Gościmy

Odwiedza nas 42 gości

Nagłówki RSS

powered_by.png, 1 kB

W skrócie...

Co polecamy...

1. W archiwum "Winiarz Zielonogórski" - nr 60. Zapraszamy do lektury. Wydanie papierowe jest dostępne w sklepie Winiarz.pl w Zielonej Górze przy ul. Osadniczej 6.

2. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i zwiedzenia jego stałej, jedynej w Polsce, ekspozycji Muzeum Wina (http://mzl.zgora.pl/wystawy/muzeum-wina/).

3. Zainteresowanym odwiedzeniem naszego regionu polecamy "Lubuski Szlak Wina i Miodu", o którym piszemy w zakładce "Enoturystyka".

4. Wszystkie wydania  "Winiarza Zielonogórskiego" są dostępne do pobrania w "Archiwum Winiarza" w Menu Głównym.

 
 

Strona główna arrow Archiwalia prasowe arrow Aż zabrakło sadzonek
Aż zabrakło sadzonek PDF Drukuj E-mail
Napisał: Przemysław Karwowski   
poniedziałek, 15 maj 2006

Artykuł Alicji Bogiel (dziękujemy za udostępnienie) z 15 maja 2006r. w Gazecie Lubuskiej, (www.gazetalubuska.pl):

"Na targowisko winiarskie przyjechali do nas klienci nawet ze Śląska

Aż zabrakło sadzonek

Tomasz Kowalski przywiózł na sobotnie targowisko winiarskie najwięcej makulatury i wygrał beczułkę na wino. Winne akcesoria i winorośle cieszyły się w tym roku rekordowym powodzeniem. ...

216 kilogramów makulatury - tyle gazet przywiózł na plac przy Palmiarni T. Kowalski - członek kabaretu Ciach, pracownik muzeum i miłośnik win. I to on został zwycięzcą konkursu, który na V Targowisku Winiarskim zorganizował zakład komunalny.
Rekordzistów było więcej. A że za każde 10 kg można było dostać sadzonkę, niektórzy wyjeżdżali z placu z kilkunastoma winnymi krzewami. Za surowce wtórne rozdawano też akcesoria winiarskie - wężyki, butle, cukromierze...

Zakładają winnice
Chętnych na sadzonki było tylu, że zabrakło roślin już po dwóch godzinach, a sprzętu winiarskiego godzinę później. - Mamy winorośle na przydomowej działce, a teraz przyszliśmy po akcesoria winiarskie - mówili Danuta i Paweł Przybyszowie. Wyszli z imprezy z koszem do butli na wino.
Sporo osób przyjechało zrobić zakupy. - Mąż ma małą winnicę koło Gostynia - chwaliła się Lucyna Andrzejczak, która po targowisku spacerowała z dziećmi.
Spacerowała też ambasador Cypru i goście aż ze Śląska. - Jesteśmy z Żor. Robimy przy domu winnicę, znaleźliśmy w internecie informację o tym targowisku, więc przyjechaliśmy - opowiadał Rafał Zgoda. Razem z teściem Antonim Kwiatkowskim zapakowali do bagażnika kilka skrzynek sadzonek winorośli.

Pomyślą o kursach
Wino też szło jak woda... Szkoda tylko że nie zielonogórskie, ale gruzińskie. - To jakościowe wina, kosztują od 30, 40 zł, do 80 zł - mówiła Anna Walczak ze świebodzińskiej  firmy handlującej trunkami. - Powodzenie mają ogromne.
Goście targowiska chcieli kupić nasze wino, ale je można było jedynie oglądać. - Ludzie byli oburzeni. Pytali że niby co, że nie wolno kupić... - mówił winiarz Zygmunt Prętkowski ze stowarzyszenia winiarskiego. 
Mieszkańcy pytali też winiarzy o dobór sadzonek, ich pielęgnację, sposoby na dobre wino. Było też sporo pytań o klasę winiarską w Wojewódzkim Ośrodku Dokształcania Zawodowego. - A szczególnie o zajęcia dla dorosłych, popołudniowe - mówiła nauczycielka  Magdalena Kurianowicz. 
Dyrektor szkoły obiecał, że pomyśli o kursach zakończonych egzaminem.
(bat)

To może być hit
Nasze targowisko winiarskie to może być hit maja w całej Polsce - pomyślałam w sobotę na widok klientów snujących się miedzy kilkoma stoiskami. Bo skoro przyjeżdżają tu miłośnicy wina nawet ze Śląska, to znaczy, że takich imprez brakuje. We wrześniu mamy wprawdzie Winobranie, ale jesienią winnic się nie zakłada. Wiosną powinniśmy więc zapraszać na targowanie winiarzy z całego kraju, jak również ze Słowacji, Niemiec, Węgier.
Zróbmy to, bo inaczej ktoś nas wyprzedzi. "
ALICJA BOGIEL
0 68 324 88 46

Zmieniony ( poniedziałek, 15 maj 2006 )
 
wstecz   dalej »
(C) 2019 Winiarze Zielonogórscy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Pogoda w Zielonej Górze